Wnętrza

Szafy biurowe – jak wybrać idealne?

Wyposażenie biura to nie tylko ozdoba wnętrza tworząca jego klimat, ale przede wszystkim funkcjonalność sprzyjająca efektywnej pracy. Dobre meble są tak zaprojektowane, by realnie ułatwić oraz przyspieszyć czynności związane z wykonywaniem codziennych obowiązków. Obok ergonomicznych foteli i biurek, fundamentalne znaczenie dla komfortu pracowników mają szafy biurowe. Czym kierować się przy wyborze szafy biurowej, aby nie tylko pasowała do wnętrza, ale była jednocześnie wygodna i praktyczna?

Szafy w biurze – zastosowanie

Zasadniczo szafy biurowe przeznaczone są do przechowywania zarówno dokumentacji bieżącej, ogólnodostępnej dla pracowników biura jak i tej poufnej oraz archiwalnej. Dokumenty, które składujemy najdłużej to między innymi dane księgowe, kadrowe, medyczne, płacowe czy podatkowe. Wiele innych, niezbędnych w biurze akcesoriów takich ja jak np. artykuły papiernicze czy piśmiennicze, książki, nośniki elektroniczne, tablice interaktywne czy projektory używane w czasie konferencji lub próbki produktów również znajdzie swoje miejsce w szafach. Do wszelkiego rodzaju kartotek czy katalogów alfabetycznych przydatne będą szafki z szufladami na teczki zawieszkowe. Tajne akta będą wymagały specjalnych, zabezpieczonych gablot. Dzisiejsze szafy biurowe mogą pełnią wiele różnych funkcji, dlatego przy ich wyborze należy dobrze zastanowić nad tym, co dokładnie będziemy przechowywać i w jakich warunkach. Od tego zależy, czy wybierzemy szafy otwarte, zakryte lub zamykane na klucz i z jakim wyposażeniem.

Rodzaje szaf biurowych

Modele mebli oferowanych na rynku to często kombinacje różnych opcji. Możliwości wyboru tych gotowych jak i na zamówienie jest ogrom. Ze względu na różne cechy i właściwości możemy zastosować odstawową klasyfikację, która dzieli szafy biurowe na:

  • >przyścienne i narożne z drzwiami na zawiasach lub z żaluzją
  • >wysokie, wąskie otwarte szafy/regały do małych biur
  • połączenie biurka i szafy z szufladami czy półkami
  • wbudowane we wnękę z drzwiami przesuwnymi

Ich jakość i funkcjonalność zależy od materiałów, z których zostały wykonane. Najpopularniejsze i jednocześnie najtańsze są wyroby z płyty. Bardziej ekskluzywne produkuje się z różnych rodzajów drewna. Specyficznym produktem są szafy metalowe. Przeznaczone do zadań specjalnych, zapewniają bezpieczeństwo przechowywanej zawartości. Znajomość podstawowych rodzajów, pomoże nam w wyborze odpowiednich mebli.

Kryteria wyboru szafy

Wybierając szafy do biura warto jest wziąć pod uwagę przede wszystkim parametry dotyczące wielkości oraz typu obudowy. Jeżeli potrzebujemy stałego, szybkiego dostępu do segregatorów, to sprawdzą się proste, otwarte regały z półkami. Będą przydatne zwłaszcza w małych pomieszczeniach, gdzie może zabraknąć miejsca na szafy z tradycyjnymi drzwiami. Mają jednak tę wadę, że trzymane w nich dokumenty kurzą się i mogą sprawiać nieestetyczne wrażenie bałaganu. Bardzo dobrym rozwiązaniem są szafy aktowe z drzwiami skrzydłowymi zamykanymi na klucz. Poza korzystnym efektem wizualnym, zabezpieczają swoją zawartość przed dostępem niepowołanych osób. Wszystkie problemy jednocześnie rozwiązują zaś szafy żaluzjowe lub z roletą, są zamykane i sprawdzą się na niewielkich powierzchniach. Potrzebę specjalnego zabezpieczenia cennych akt lub przedmiotów zapewnią metalowe szafy, których producenci oferują bowiem modele dopasowane do różnych potrzeb – od małych półek, przez wykonane z grubej blachy wielopoziomowe regały, aż po szafy przesuwane na szynach i posiadające różnego rodzaju certyfikaty bezpieczeństwa, higieny, atesty wytrzymałości czy klasyfikację ognioodporności zgodną z normami polskimi i europejskimi.

Ciekawą opcją są meble z drzwiami przesuwnymi, dzięki którym biuro nabierze oryginalności oraz stylu. Nowoczesne szafy biurowe powinny być dopasowane do potrzeb indywidualnych i w zależności od charakteru miejsca pracy, odpowiednio zaprojektowane. Wszystko po to, aby zapewnić użytkownikom komfort oraz lepsze warunki pracy.

Możliwość komentowania Szafy biurowe – jak wybrać idealne? została wyłączona